27 czerwca 2019 roku badacze odsłonią tajemniczy właz. Wtedy dowiemy się, czy po latach odnaleziono zaginioną Bursztynową Komnatę.

“Tu jest jakby luksusowo”

Bursztynowa Komnata była dziełem gdańskiego artysty przełomu XVII i XVIII wieku, Andreasa Schlütera, który wykonał ją na zlecenie króla pruskiego, Fryderyka I Hohenzollerna. W 1716 gotowe dzieło zostało podarowane carowi Piotrowi I i w ten sposób trafiło do Rosji, gdzie w miarę upływu czasu było rozbudowywane.

W 1941 roku barokową komnatę zrabowali Niemcy. Przynajmniej do 1944 r. znajdowała się ona na zamku w pruskim Królewcu. Trop urywa się na przełomie 1944 i 1945 roku, a więc jeszcze w momencie zanim do miasta Kanta wkroczyli Sowieci.

Zamek w Królewcu

Zamek w Królewcu w 1925 r., miejsce przechowywania Bursztynowej Komnaty przynajmniej do 1944 roku, By Unknown – G. v. Glinski, P. Wörster: Königsberg. Die ostpreußische Hauptstadt in Geschichte und Gegenwart. Berlin/Bonn 1992, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10293250

Nic nie wiadomo o dalszych losach komnaty. Jeśli dzieło zbudowane z bursztynu o powierzchni 100 metrów kwadratowych nie uległo zniszczeniu (np. w wyniku nalotu alianckiego na Królewiec w 1944 roku) ani w tajemnicy nie trafiło do rąk prywatnych, istnieje prawdopodobieństwo, że do dziś przechowywane jest w skrzyniach w ukrytym miejscu gdzieś na terenie Polski.

Jesteśmy świadkami przełomu?

W czerwcu 2019 roku pojawiły się doniesienia, które wzbudziły zainteresowanie nie tylko w Polsce, ale także i poza granicami naszego kraju. Na terenie mazurskich Mamerek dzięki georadarowi odkryto tajemniczy właz, prowadzący do podziemnego tunelu. Z racji na fakt, iż Mamerki typowane były jako jedno z potencjalnych miejsc, gdzie mogła zostać ukryta Bursztynowa Komnata, zainteresowani tematem zaczęli snuć domysły, jakoby Polacy byli blisko odkrycia zaginionego skarbu.

Odnaleziony właz jest zamknięty i przysypany ziemią, na której zdążyło wyrosnąć drzewo. Oznacza to, iż prawdopodobnie nie było on otwierany od czasów II wojny światowej, co jeszcze bardziej może rozpalać wyobraźnię pasjonatów. Nie do końca zgadza się z powyższym dzierżawca bunkrów w Mamerkach, Bartłomiej Plebańczyk, który przypomina, że po zakończeniu wojny miało miejsce masowe otwieranie i penetrowanie studzienek kompleksu.

Nie wiadomo jeszcze, co znajduje się we wnętrzu odnalezionej studzienki. Tunel może okazać się dawnym magazynem broni, archiwum z dokumentami sporządzonymi przez Wehrmacht czy po prostu podziemnym pomieszczeniem, w którym nie będzie nic. Nie da się jednak wykluczyć także najbardziej sensacyjnego scenariusza, zgodnie z którym mogłyby znajdować się tam skrzynie z rozczłonkowanymi fragmentami zaginionej Bursztynowej Komnaty.

O polskim odkryciu donoszą także media zagraniczne. Piszą o nich brytyjski dziennik Daily Mail czy włoska telewizja Rai News. Amerykanie zdecydowali się przysłać do Mamerek ekipę kanału telewizyjnego History Channel, która ma dokumentować przebieg procesu otwarcia studzienki.

Mamerki

Jeden z budynków kompleksu w Mamerkach, zdj. z 2008 r., By © Marek and Ewa Wojciechowscy / Trips over Poland, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4566852

Stosowne zgody na otwarcie włazu wydały już Lasy Państwowe i konserwator zabytków. Sprawdzenie studzienki ma nastąpić 27 czerwca 2019 r. Wtedy najprawdopodobniej przekonamy się, czy będziemy świadkami przełomu w poszukiwaniach Bursztynowej Komnaty, czy też obiekt ten dopiszemy do listy archeologicznych rozczarowań ostatnich lat, na której znajduje się już “Złoty Pociąg”.

Dlaczego Mamerki?

Mamerki leżą na zachodnim brzegu jeziora Mamry i oddalone są w równej odległości (ok. 20 km) od Giżycka, jak i od Gierłoży, w której znajdują się pozostałości kwatery Hitlera – “Wilczego Szańca”. W Mamerkach znajdowała się niemiecka Kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH). W miejscowości tej między 1940 a 1944 r. Niemcy wybudowali ok. 250 obiektów, w tym 30 schronów na potrzeby wojska.

Podobno na przełomie 1944 i 1945 roku jeden z wartowników niemieckich widział transport samochodowy zawierający dużą liczbę drewnianych skrzyń, który zdeponowany miał zostać w Mamerkach.

Mamry

Jezioro Mamry sfotografowane od strony Mamerek, na podst. By Honza Groh (Jagro) – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21609515

Bez względu na to, czy będziemy świadkami sensacji, czy raczej rozczarowania, zainteresowanie Mamerkami ma szansę pozytywnie wpłynąć na ruch turystyczny w regionie mazurskim w czasie rozpoczynającego się sezonu wakacyjnego (podobnie jak miało to miejsce w przypadku Wałbrzycha i “Złotego Pociągu”).

[AKTUALIZACJA – 24.06.2019 8:25]

Otwarcie studzienki ma nastąpić w najbliższy czwartek (27 czerwca 2019) w godzinach przedpołudniowych. Stanie się to w obecności turystów oraz ekip telewizyjnych z Polski, Stanów Zjednoczonych, Rosji i Niemiec.

Dzierżawca obiektów w Mamerkach, Bartłomiej Plebańczyk, stwierdził:

Nie spodziewam się znalezienia pod tym włazem Bursztynowej Komnaty. Liczę, że może będzie tam jakaś zastawa stołowa. Albo maszyny do pisania, czy choć jakieś dokumenty, a może znajdziemy np. butelki z winem (…)

Ten właz tym różni się od innych, że celowo przysypano go ziemią, więc może ktoś coś chciał w nim ukryć.

[AKTUALIZACJA – 26.06.2019 23:25]

  • We czwartek 27.06.2019 o godzinie 7.00 przedstawiciele Lasów Państwowych mają rozpocząć ścinanie drzewa, które po zakończeniu II wojny światowej wyrosło w miejscu, na którym znajduje się właz.
  • O godz. 10.30 ma rozpocząć się usuwanie warstwy ziemi, która przykrywa wejście do studzienki.
  • Po oczyszczeniu włazu ma nastąpić jego otwarcie, dzięki czemu będzie można zbadać, co znajduje się w środku. Na miejscu obecne będą ekipy telewizyjne, relacjonujące przeprowadzane prace.

[AKTUALIZACJA – 27.06.2019 11:57]

Właz został otwarty. Więcej informacji na stronie:

https://www.rmf24.pl/fakty/news-wlaz-do-tunelu-w-bunkrach-w-mamerkach-otwarty,nId,3066046

Kamera pokazała obraz studzienki, która była czystą, zadbaną, zakończona płaskim dnem z zasypanym odpływem.

(cytat z wyżej zalinkowanego artykułu)Wybierz kraj i zobacz artykuły historyczne na jego temat: